Preskočiť na obsah
Najčastejšie chyby v komunikácii s deťmi  alebo aké vety radšej nehovoriť?

Najčastejšie chyby v komunikácii s deťmi alebo aké vety radšej nehovoriť?

Milí rodičia,

chápeme, že komunikácia s deťmi môže byť niekedy náročná. Každý rodič chce byť oporou, ale vyznať sa v detských emóciách a potrebách je umenie.

Preto sme v spolupráci s detskou psychologičkou Mgr. Rebekou Kačírkovou (@malo_psychologia) pripravili sériu užitočných rád, ktoré vám pomôžu porozumieť, ako deti reagujú na slová a ako môžeme podporiť ich zdravý rozvoj. 

4 vety, ktorým sa radšej vyhnúť

Tu je pár bežných fráz, ktoré rodičia niekedy používajú, a ako ich deti môžu vnímať. Odhalenie skrytého významu týchto viet vám môže pomôcť lepšie pochopiť, ako dieťa reaguje, a prispôsobiť spôsob komunikácie, aby ste posilnili jeho sebavedomie a dôveru.

  1. „Chceš, aby som ťa tu nechala? Tak prestaň plakať.“
    Ako to vníma dieťa: „Ak mám silné emócie, zostanem s nimi sama/sám.“
    Aj keď to myslíme ako motiváciu, v neskoršom veku to môže viesť k uzatváraniu sa do seba a pocitu, že sa musí vyrovnávať s emóciami osamote.
  2. „Ak nebudeš poslúchať, príde zlý ujo a vezme si ťa.“
    Ako to vníma dieťa: „Svet je nebezpečné miesto.“
    Takéto slová môžu pôsobiť ako hrozba, ktorú si dieťa nesprávne vyloží. Vedie to k narušeniu dôvery k rodičovi (neochráni ma mama ani otec) a k pocitu ohrozenia a strachu.
  3. „Zlé deti nemá nikto rád.“
    Ako to vníma dieťa: „Rodičia ma majú radi, len keď som dobrý/á.“
    Toto vyjadrenie môže vyvolať pocit, že si dieťa musí zaslúžiť lásku. V dospelosti môže takýto prístup vyústiť do neustálej potreby uspokojovať druhých a pocitu, že jeho hodnota závisí od toho, ako ho vnímajú ostatní.
  4. „Keď sa neoblečieš, ochorieš a nebude môcť prísť Adamko.“
    Ako to vníma dieťa: „Ak nespravím, čo rodič chce, môže sa stať niečo zlé.“
    Takáto veta môže v dieťati prehlbovať úzkosti a obavy. Ak dieťa začne veriť, že drobné chyby môžu viesť k vážnym následkom, môže si vytvoriť tendenciu katastroficky myslieť a báť sa budúcich udalostí.

Týmito príkladmi nechceme nikoho súdiť či kritizovať, ale skôr povzbudiť k tomu, aby sme ako dospelí viac rozmýšľali nad tým, ako naše slová vplývajú na deti. Stačí malé uvedomenie si a zmena, ktorá môže deťom pomôcť cítiť sa pochopené a v bezpečí.

Taktik oslavuje 15 rokov na trhu
Hľadáte originálne darčeky pre deti? Poradí vám odborníčka!